منوی دسته بندی

آماده سازی تصویر برای حکاکی با استفاده از نرم افزار کورل دراو

فروشگاه ابزار آلات لاتک-آماده سازی تصویر برای حکاکی روی چوب یا فلز

برای آماده سازی تصویر برای حکاکی با دستگاه های سی ان سی لیزر باید نکاتی را مورد توجه قرار دهیم. اولین نکته تصاویر دارای رزولوشن‌های مختلفی هستند. و معمولا هم برای آنکه کیفیت بالاتری داشته باشند تراکم پیکسلی آنها بسیار زیاد است. که اگر این تصاویر را مستقیما به سیاه و سفید یک بیتی تبدیل کنیم. ممکن است این تصاویر برای دستگاه های لیزر خوانایی نداشته باشند. به همین دلیل برای اینکه تصاویر مناسبی برای دستگاه داشته باشیم باید از تنظیمات کورل استفاده کنیم. و رزولوشن تصویر را مناسب دستگاه برش لیزر آماده کنیم.

نکته دوم تصاویری که از فیلتر ها و افکت های بسیار گذشته اند. وضوح لازم جهت استفاده در دستگاه های لیزر سی ان سی را ندارند. برای همین باید سعی کنیم تصویری با جزییات بالا و واضح را در اختیار دستگاه لیزر برش قرار دهیم. حال با توجه به این نکات به بخش طراحی می رویم و کار خودمان را شروع می کنیم.

مراحل آماده سازی تصویر برای حکاکی با لیزر

 1. ابتدا صفحه جدیدی ایجاد می‌کنیم. و تصویری را با استفاده از منوی file بخش import به صفحه ادیت کورل می‌آوریم. سپس بر روی عکس راست کلیک می‌کنیم و edit bitmap را می‌زنیم. حال به صفحه corel photo paint ارجا پیدا می کنیم.
 2. به بخش hide menu ابزار rectangle mask می ریم و ابزار magic wand mask رو انتخاب می کنیم. و بر روی بخشی که تراکم رنگ بیشتری دارد کلیک می کنیم. و سپس با زدن delete آن را حذف می کنیم.
استفاده از مجیک واند ماسک| نرم افزار کورل | فروشگاه ابزا آلات لاتک
استفاده از مجیک واند ماسک

3. حالا می خواهیم یک ماسک دایره ای برای سر عقابمون درست کنیم. برای اینکار به hide menu ابزار rectangle mask می ریم و ابزار ellipse mask رو انتخاب می کنیم. با نگه داشتن دکمه ctrl یک دایره به اندازه سر عقاب رسم می کنیم. منوی mask رو می زنیم و بر روی invert mask کلیک می کنیم. توجه کنید که رنگ پس زمینه تان سفید باشد تا پشت زمینه روشن بدست بیاید. و در انتها دکمه delete را فشار می دهیم.

ایجاد ماسک دایره ایجهت آماده سازی برای حکاکی با لیزر|نرم افزار کورل| فروشگاه ابزار آلات لاتک
ایجاد ماسک دایره ای جهت آماده سازی برای حکاکی با لیزر

4. برای اینکه فاصله نقاط پیکسلی رو از هم کم بکنیم. به منوی image می رویم و بر روی resample کلیک می کنیم. و مقدار رزولوشن را بر روی 300 dpi قرار می دهیم.

کم کردن رزولوشن نقاط| نرم افزار کورل| فروشگاه ابزار آلات لاتک
کم کردن رزولوشن نقاط

تنظیمات نهایی تصویر برای استفاده در حکاکی با لیزر

5. حالا از منو adjust گزینه tune curve رو می زنیم و منحنی را کمی بالا می کشیم. اینکار باعث میشه نقاط روشن روشن تر جلوه کنند و از تاریکی نقاط تاریک کمی کاسته شود.

استفاده از tune curve| نرم افزار کورل| فروشگاه ابزار آلات لاتک
استفاده از tune curve برای روشن کردن سایه ها

6.حالا به image می ریم و روی convert to black and white (1 bit ) کلیک می کنیم. در این منو نحوه تبدیل رو روی jarvis قرار می دهیم. و نقاط ایجاد شده را بررسی می کنیم . اگر در بخش های سفید عکس هیچ گونه نقطه مشکی نداشتید به تنظیمات tune curve بروید. و این کمی نمودار رو به سمت مرکز نزدیک کنید. تا جزییات بیشتری را بتوانید از این تنظیم دریافت کنید.

تنظیمات تبدیل به تصویر سیاه و سفید 1 بیتی | نرم افزار کورل دراو| فروشگاه ابزار آۀات لاتک
تنظیمات تبدیل به تصویر سیاه و سفید 1 بیتی

7. تنظیمات به اتمام رسید، بر روی finish editting کلیک کنید و نرم افزار corel photo paint رو ببندید. در انتها بدلیل اینکه اکثر دستگاه های cnc لیزر رنگ قرمز را به عنوان برش در نظر می گیرند. یک دایره دور ماسکمون می کشیم و با راست کلیک روی قرمز، اون رو رنگ می کنیم.

تصویر نهایی عکس آماده سازی شده برای حکاکی با لیزر سی ان سی | نرم افزار کورل| فروشگاه ابزار آلات لاتک
تصویر نهایی عکس آماده سازی شده برای حکاکی با لیزر سی ان سی

بیشتر بخوانید:

نرم افزار کورل دراو جهت طراحی قطعات دستگاه برش CNC

دستگاه‌ های برش لیزر

قیمت دستگاههای برش لیزر

‫4 نظر

 • مراد گفت:

  آفرین
  کامل و مفید بود?

 • F.M گفت:

  Very good my friend
  That was bery useful

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.