منوی دسته بندی

نرم افزار کورل دراو جهت طراحی قطعات دستگاه برش CNC

فروشگاه ابزار آلات لاتک- طراحی در کورل دراو

نرم افزار کورل دراو یکی از قدرتمندترین نرم افزار های طراحی و فعالیت های گرافیکی است. تفاوتی که نرم‌افزار فوتوشاپ دارد، این است که مبنای آن بردار می‌باشد و از بردارها برای رسم استفاده می‌کند. اما نرم افزاری مثل فوتوشاب بر مبنای پیکسل یا رستری هستند. و باید در طراحی ها به این مورد توجه کرد. طراحی در نرم افزار کورل بر مبنای خطوط برداری و نقاط کنترلی صورت می گیرد. در نتیجه اندازه و ابعاد تصاویر طراحی شده تاثیری در کیفیت طرح های خروجی ندارد. چرا که تصاویر وکتوری قابلیت افزایش یا کاهش ابعاد بدون افت کیفیت رو دارند. همینطور چون این نرم افزار وکتوری هست، از توابع ریاضی برای رسم اشکال استفاده می کند. که باعث می‌شود حجم فایلهای طراحی شده با این نرم افزار نسبت به نرم افزارهای پیکسلی مثل فوتوشاپ کمتر باشد.

فرمت فایلهای کورل CDR است اما قادر به ادیت کلیه تصاویر سایر برنامه های طراحی هست. بنابراین در این برنامه قادر هستیم تا تصاویر پیکسلی را به تصاویر برداری تبدیل بکنیم. و از آن در دستگاه های برش لیزر استفاده بکنیم. چون سخت افزار و نرم افزار دستگاه های برش CNC بر مبنای بردارها طراحی شده اند. همینطور قادر هستیم تا تصاویر پیکسلی ثبت شده با دوربینهای عکاسی را به برداری تبدیل کنیم. و با استفاده از دستگاه های CNC بر روی چوب ، فلز، و … حکاکی کنیم.

طراحی در نرم افزار کورل دراو و آماده سازی آن برای استفاده در دستگاه های CNC

  1. برای ایجاد صفحه جدید در صفحه برنامه دکمه ctrl+n فشار دهید.
  2. تنظیمات صفحه جدید رو در شکل زیر مشاهده می کنید. برای صفحه جدید نامی انتخاب کنید و از تنظیمات preset کاغذ را بر روی custom قرار دهید. در بخش dimensions، کاغذ خود را بر روی A4 قرار دهید. و متریک نرم افزار رو بر روی سانتی متر قرار بدهید. در انتها بر روی ok کلیک کنید تا صفحه جدید ایجاد شود.
صفحه-جدید-در-کورل-دراو-فروشگاه-ابزار-آلات-لاتک
تنظیمات صفحه جدید در کورل دراو

3. برای ایجاد یه آرایه شکل که به صورت دوار در یک دایره تکرار می شوند. به بخش ابزارها رفته و بروی hide menu ابزار polygan رفته و بر روی graph paper کلیک کنید. یا براحتی بر روی شورت کات کلمه d در کیبورد فشار دهید تا به این ابزار دسترسی پیدا کنید.

ایجاد یک گراف پیپر در کورل دراو فروشگاه ابزار الات لاتک
ایجاد یک پراف پیپر در کورل دراو

4. بعد از رسم graph paper بر روی hide menu ابزار Interactive Fill کلیک می کنیم. و ابزار Smart Fill را انتخاب می کنیم و شکل مورد نظرمان را در graph paper رسم می کنیم.

استفاده از دستور Smart Fill

5. سپس graph paper را پاک می کنیم و با استفاده از ابزار pick کل ساختارمان را انتخاب می کنیم. و از Properties Bar واقع در منوهای بالا بر روی دکمه weld کلیک می کنیم تا شکلمان یکپارچه شود.

استفاده از دستور weld برای یکپارچه سازی تصویر فروشگاه ابزار آلات لاتک
استفاده از دستور weld جهت یکپارچه سازی ساختار انتخابی

طراحی محیط دایره ای شکل کمکی برای رسم نهایی

6. سپس با استفاده از دستور ellipse نگه داشتن دکمه Ctrl دو شکل دایره را در مرکز صفحه ایجاد می کنیم. با انتخاب شکل دایره و زدن دکمه p شکل دقیقا به مرکز انتقال می‌یابد.

ایجاد شکل دایره - فروشگاه ابزار آلات لاتک
ایجاد شکل دایره

7. حال با درگ اند دراپ کردن از خط کشهای افقی و عمودی خطوط راهنما افقی و عمودی ایجاد می کنیم. و دو خط عمودی راهنمای دیگر نیز انتخاب کرده و با زد دکمه p همگی را در مرکز قرار دهید. سپس این دو خط را با استفاده از properties bar به این دو خط به اندازه 30 درجه دوران می‌دهیم. و با استفاده از hide menu ابزار freehand، خط دو نقطه ای را انتخاب می کنیم. و مانند شکل زیر بر روی خطوط راهنما این دو خط را رسم می کنیم.

استفاده از گاید لاین ها برای طراحی- فروشگاه ابزار آلات لاتک
استفاده از خطوط راهنما برای رسم اشکال

8. سپس بر روی شکل e کلیک کرده و از hide menu ابزار Shadow، ابزار envelope را انتخاب می کنیم. سپس با استفاده از properties Bar بر روی دکمه create envelope from کلیک می کنیم. و در انتها روی قالب که در شکل دایره‌ای ایجاد کردیم کلیک می‌کنیم تا شکل اصلی فرم قالب را بگیرید.

استفاده از دستور envelope- فروشگاه ابزار آلات لاتک
استفاده از دستور envelope

9. سپس با دو بار کلیک کردن بر روی شکل محور دوران شکل را بر روی مرکز قرار می دهیم. و باز زدن دکمه Alt+F7 ابزار transform را برای شکل فعال می کنیم. با دوران 30 درجه شکل را به تعداد 12 عدد در کل محیط ما بین دو دایره ایجاد می‌کنیم.

استفاده از ابزارtransform -فروشگاه ابزار الات لاتک
استفاده از ابزار transform

بیشتر بخوانید:

دستگاه های برش لیزر

قیمت دستگاههای برش لیزر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.